Štěňata/puppies

Tak po roce máme opět štěňátka. Jedná se o spojení typických jedinců Frodo Eimiporti a Yanny El Bryvilsár. 

25. února - Štěňata rostou, chutná jim, přes den jsou již ve venkovním výběhu, mají za sebou první socializační návštěvy. Nyní budou mít 5 týdnů a tak se již rozhoduji o závazných rezervacích. Ještě mám bez rezervace jednoho pejska (bílý znak na hrudi, jinak vše ostatní OK). Jména : FABARON, FIGARO, FILIPPO, FLINSTONE, FUGAS, FINE FREN, FALARYS FOX.

Frodo Eimiporti
Frodo Eimiporti
Yanny El Bryvilsár
Yanny El Bryvilsár

18. dubna 2023 se narodil vrh "E" - sedm pěkných silných štěňátek. Máme 4 pejsky a 3 fenky. Porod bez problémů štěňátka i Pandora (foto níže) jsou v pořádku. Brzy přidáme fotografie.

Jména : EBBAR (Baryk) - EDRIAN (Edík) - EGBERT (Bertík) - EVERSON (Soník) a fenky ELIANNA - ESHLEY - EVELIN .

Jak je vidět na fotografiích, tak štěňátka začala otevírat oči a mají se k světu. I pejsek, který se narodil oproti ostatním s menší porodní váhou vše dohání, trošku jsme mu pomáhali ☺. 

1.května

Množí se dotazy zájemců, kteří si čekají na štěňátko z mého chovu. Nyní má štěňátka Pandora (zítra budou mít 3 týdny) a letos plánuji ještě jeden - druhý - vrh. Matkou má být 3-letá Xirra Bryvilsár (foto níže) která má hárat každým dnem. Žádné předběžné záznamy dopředu nepřijímám, budoucí majitele vždy mezi zájemci vybírám až když je štěňatům  3-5 týdnů. Takže prosím, žádné rezervační smlouvy nebo čekací pořadníky nevedu ! O krycím psu zatím nejsem 100% rozhodnuta, ale jako vždy prioritou budou předkové budoucího otce štěňat. Opět se budu držet své mnohaleté tradice, kdy vím, jaké jedince ve svých odchovech mít nechci - to je první kritérium (z hlediska zdraví i správného typu a krevního zastoupení v chovu) a naopak se snažím v odchovech udržet jedince, které shledávám jako perspektivní a vhodné. 

Nyní v posledních min. třech letech bohužel frčí zejména jedna "linie tří psů", která je  minimálně nyní v 1/3 odchovů. Této "linii" se snažím vyhnout i při výběru vhodného psa. Stejně tak potomkům fen, kde se projevily dědičně podmíněné zdravotní problémy (EPI, srdeční, chronické ledvinové problémy..... , prostě nemoci ohrožující psa na životě). Jak lze sledovat, tak se problémy objevují v chovech, kde figurují např. sourozenci jedinců, kteří dali postižené potomstvo. Vždy tyto jedince "selektuji" pro svůj chov min. do III. generace. Bohužel je málo informací o závažných nemocech jedinců. Sice máme u CHP stále více majitelů, kteří absolvují i nepovinná zdravotní vyšetření, což je dobře, ale bohužel o nemocech, které jsou zásadní a omezují nebo dokonce ohrožují psa na životě mnoho informací není a to od majitelů ani chovatelů. Bohužel u nás v CZ stále chovatelská etika oproti některým - zejména severským státům - pokulhává. Nyní zjišťuji možnosti mezinárodní databáze sledovanosti závažných chorob u CHP.

16.3.2022
Když se podaří, tak letos budeme mít opět dva vrhy. Oba jsou plánovány na květen. Žádný rezervační systém nemám, ani nepraktikuji vyplňování nějakých předběžných dotazníků. Opět budou upřednostněni zájemci, kteří již pejska nebo fenku z mého chovu mají nebo měli. O budoucím majitelích se budu rozhodovat až po narození štěňátek..... Vrhů je na jaro plánováno dostatek, tak zájemci, kteří nechtějí štěně výhradně z mé chovatelské stanice, prosím kontaktujte jiné chovatele. 

Dnes v neděli 14.6. u nás byla na návštěvě majitelka Derkima (otec štěňat vrhu "Y") - Romana Deverová s přáteli a udělala několik fotek, za které ji mnohokrát děkuji.......

14.6.
Prostě všechno se musí umět...... Pár krásných fotek "od profíka". Byla u nás rodina Suchých podívat se na pejsky, hlavně na budoucího člena jejich smečky - na Xarrona.
Moc děkuji za krásné fotky kluků z vrhu "X" .

7.6.2020 Máme 5 týdnů a tak přidávám pár fotek z víkendu .......
VRH "X" . 

VRH "Y" - 5 týdnů .........

25.5. Tak už máme 3 týdny,. I když má Kasandra i Eliss mléka dostatek, tak začínáme přikrmovat kašovitou stravou. Prckům chutná, začínají prozkoumávat okolí svého příbytku, začínají hrátky a vzájemná vazba, seznamují se s různými předměty aj.... Příští fotky ze 4 týdnů již napoví více ..... 

17.5.
Štěňata mají již dva týdny, koukají na svět, začínají vydávat různé zvuky (mnohdy opravdu vtipné povrkávání), postupně začínají prozkoumávat větší okolí kolem sebe. Kasandra i Eliss se výborně starají (naštěstí to mají v genech po několik generací našich fen, kdy je reprodukce, porody a péče o svá štěňata přirozená a bezproblémová). Zatím mléko od fen je naprosto dostačující, štěňata pěkně přibývají na váze, ale přesto už jistě začnu do konce tohoto týdne postupně s přikrmováním.
Postupně dokupuji výbavu pro štěňata (vodítka, obojky, misky, hračky, deky ........), krmení/granule pro odstavovaná štěňata, která mám již dlouho v oblibě a osvědčená, mám dávno nakoupeno a nyní ještě Deluxe konz. čistého kuřecího masa + hovězí svaloviny, průběžně kuřecí maso, tvarohy atd. atd. atd..... To časově náročné období péče nyní od 3 týdne teprve začne, ale už se moc těšíme. Lucka je stále doma, já mám "půldenky" , takže času dost, podmínky super, tak jak to má být....... Ono nejde jen o čas, ale o co největší individuální přístup k jednotlivým štěňatům a to při dvou vrzích je opravdu náročné. (není to zdaleka jen o krmení a úklidu, jak by si mohl někdo naivně myslet, alespoň u nás tedy opravdu ne.....).
Jména :
XERRON, XIRO TOGO, XINDIAN, XIRRA KESS, XANA DORA, XEILEEN MALOU, XANDORA
YODA ROY, YORK, YORDAN REX , YANNY EL, YSABEAU, YZABELLA, YASMIN JULY. 

Štěňata vrhu W .... jak rosteme ..... Všechna štěňata jsou v pořádku (zuby, skusy, varlátka, žádná kýla ani zálomek).
The whole litter is OK (teeth, teeth bites, testicles ...)
WALENTINO, WELCOME PILOU, WILFRIED, WURZI, WALBIA, WILLOW.Tak už to bude rok od posledního vrhu v naší chovatelské stanici. Pro vytrvalé zájemce, kteří byli ochotni čekat tak dlouhou dobu na štěňátko z naší chovatelské stanice, máme jistě vítanou zprávu a to, že se nám narodil 27.12.2019 vrh "W", kde matkou je Pandora Bryvilsár a otcem je Cash Temný Onyx. Máme 4 pejsky a 2 fenky. Jeden pejsek je po předběžné dohodě k rezervaci . Porod byl rychlý a bez problémů, tak jak bývá u našich fen zvykem.
Pro výběr tohoto spojení bylo prioritou zachování požadovaného vzhledu a typu chodského psa, takového, jakého chtěl zakladatel plemene - ing. Findejs - šlechtit. Chlupatý malý ovčák s dobrou kostrou, vynikající všestrannou povahou.
Co se týče ceny za štěně chodského psa (jak se zájemci či samotní chovatelé ptají) nyní, když jsme prozatímně mezinárodně uznaným plemenem, tak za sebe uvádím, že jsme sice prozatímně mezinárodně uznané plemeno, ale je to stejný chodský pes. Prý bude zřejmě cena nyní stoupat . Nevidím důvod, já odpovídám, že cena za standardní štěně bez vad či výrazných nedostatků po kvalitních předcích je okolo 15 tis. Kč, exporty okolo 1000 EUR.
Na fotografiích je vidět 5 generací našich fen, našeho chovu.

vrh V:

LITTER "U" ..........
Kasandra má štěňátka !!! 2 pejskové a 4 fenky - porod byl bez problémů a velmi rychlý. Porodní váhy velmi vyrovnané - od 370 do 395 g.
Jména : UMBERTO , UNIX , UMBRA , UNIKA KES , URSCHA , UTARA . 

17. dubna 2018
......máme 6 týdnů
We are 6 weeks old....... 

Na jaro 2018 plánujeme krytí/štěňata / We're planning to spring 2018 puppies :
* ELISS Bryvilsár (DKK neg. , 0/0 , výborná, CAJC, BOJ, Vítěz speciální výstavy, BOB) je nakryta psem EMET Lužanské hvozdy,
Narození štěňátek očekáváme okolo 8. března 2018.
Birth of puppies we expecting on March 8th.
* KASANDRA Bryvilsár (DKK neg. , 0/0 , výborná, CAC na klubové výstavě) - krytí jaro 2018 .
Mating in the spring 2018 .

Eliss Bryvilsár byla 3.1.2018 nakryta Emetem Lužanské hvozdy. Počasí nám vůbec nepřálo, ale Eliss ani Emetovi to nevadilo a bylo nakryto během 4 minut "na první skok". Prostě jsou oba chovní profíci, vyrovnaní s přirozenými reprodukčními pudy..... Doufejme, že se zadařilo a narodí se nám okolo 7.3. štěňátka.