NOVINKY

........... Máme štěňátka, letos druhý a poslední vrh : 

4. května se nám narodil vrh "G" a máme dva pejsky (GIOVANNI a GOODIE) a jednu fenku (GRASIELA) ze spojení Xirra Kess Bryvilsár a Cliff od Dřevěné zvonice. Více bude průběžně v rubrice CHODSKÝ PES - štěňata/puppies.

Ráda se podělím o úspěchy mnou obdivované a milované dvojice : Lída Stříbrská (všichni víme, že jde o maminku Jany Maierové ☺) a EVELIN Bryvilsár.  Nadšení, kolegialitu, drive a vitalitu paní Lídy bychom chtěli v jejím věku asi všichni. S Evelin absolvovala již několik výstav, např. klubovku na Pecce i se zlomenou rukou, věnují se poslušnosti, již ve třídě štěňat se účastnily Kozinova pohárů a plánují mnoho i do budoucna. Tento týden absolvovaly i zdravotní vyšetření a zdaleka nejen ta povinná a to s pěknými výsledky.  

(Jsem ráda i za LTV1, protože lumbosakrální přechodový obratel - obratel na přechodu bederní a křížové páteře-  patří mezi zdravotní poruchy postihující pohybový aparát psa, má zásadní podíl na jeho zdraví. Bohužel se tato nemoc objevuje i u našich chodských psů a to známe jen malé procento vyhodnocených, protože jde o nepovinné vyšetření. Jde o vrozenou vadu - geneticky podmíněný defekt. Přitom již máme informace od majitelů tří psů  s LTV3, že mají jejich psi vážné pohybové problémy. Pro neznalé uvádím, že rozlišujeme 5 forem LTV : LTV0 - korektní utváření, bez postižení , LTV1 - mírná forma, LTV2 - střední forma, LTV3 - těžká forma, LTV4 - abnormální počet bederních obratlů a to 6 nebo 8.)

...... ☺☺☺ Dostala jsem od jedné známé, chovatelky RR, email, kde jsou nejběžnější chovatelské hlášky. Například, jak někteří chovatelé hodnotí své odchovy : .... "Štěňátka mají krásný exteriér po mamince a ty suprové povahy taky. Jen ten jeden pejsek, jak má výš nasazená ouška, tak to má po tatínkovi ☺. 


Máme za sebou víkend 20.-21. dubna, kdy tradičně v rekreačním areálu Pecka proběhla Klubová výstava CHP a v neděli bonitace. Od sobotního brzkého rána nás čekalo stavění stanů a přípravy na výstavu. Naštěstí jsou mezi námi i tací, kteří vždy automaticky přiloží ruku k dílu a pomáhají jak se dá a kde je potřeba. Zase se náš klub posunul o kus dál co se týká průběhu výstav. Nově bylo zavedeno časování tříd a jiné novinky, které jistě vystavovatelé ocenili.

Na výstavu byla přihlášena naše Xirra Kess, která se nakonec výstavy neúčastnila z důvodu březosti (konečně se povedlo a Xirra bude mít štěňátka ☺). Z Bryvilsárů se výstavy účastnili : Xerron -  V2, rez. CAC , Grüner - V2, Wurzi - V1, Eshley - VD, Evelin - V (ve třídě asi 35 fen), Diviana - V2, rez. CAC  (18 fen), Xana Dora - V (z 43 fen).

Po sérii 7-mi vítězství v soutěžích  "Nejlepší chovatelská stanice" jsme získali 2. místo. Nijak jsme netaktizovali/nešli jsme o vítězství a tak jsem  nevybírala  "jen" ucelenou skupinku, ale předvedli jsme 4 jedince po 4 různých otcích a 3 matkách. Všem moc děkuji za účast, zejména začínající Evelin a Lídě.

10. dubna - jedny z posledních společných fotografií pejsků z vrhu F (Yanny El Bryvilsár x Frodo Eimiporti). 


Svod dorostu - Eshley, Evelin, Egbert a Everson
Svod dorostu - Eshley, Evelin, Egbert a Everson

Máme za sebou týdenní klubovou akci. Na klubové výstavě "Memoriálu ing. Findejse" jsme obhájili 1. místo v Soutěži chovatelských stanic. Bodoval opět Wurzi Bryvilsár, který získal V1, CAC, Vítěz Memoriálu a titl. BOB. Splnil tímto podmínky pro udělení klubového titulu "Klubový šampión". Podmínky do chovu splnila Yanny El Bryvilsár (výborná, DKK i DLK neg., LTV 0, OCD neg., DM bude vyhodnoceno). Yanny je v typu matky, tj. pěkně hnědé oko, kompaktní stavba těla, pěkný typ a osrstění.

První místo v soutěži chovatelských stanic na Pecce jsme získali po třetí v řadě ☺ .                                            

Ze zdravotních důvodů jsem se nemohla účastnit víkendové klubové akce na Pecce. Bylo to poprvé co jsem chyběla a velmi mě to mrzelo. Účast byla obrovská, ve třech výstavních kruzích se posoudilo okolo 240 chodských psů. Bryvilsáři byli úspěšní, Grandšampión 10ti letý Gr#üner získal pěkný posudek a zn. výborný, Xana Dora také, mladý Acubens Alf ve velké konkurenci v mezitřídě zn. výborný 1, CAC a Wurzi Bryvilsár - výborný 1, CAC, Vítěz Speciální výstavě a BOS. Třešničkou na dortu bylo 1. místo v soutěži chovatelských stanic . Majitelé Bryvilsárů se sami zorganizovali a jelikož jsem měla soutěž přihlášenou, tak se předvedli a zvítězili !!!! Jste zlatíčka, děkuji.

XERRON Bryvilsár bodoval na MVP v Českých Budějovicích 16.4.2023. Získal krásné posouzení a získal V1, CAC, BOB .