Počátky a vývoj CHP

20.02.2023

Od 70. let jsem se věnovala výhradně plemeni německý ovčák, věnovala jsem se zejména všestrannému výcviku. Získali jsme i nějaká ta výstavní prvenství a odchovali několik vrhů NO.
Jako pejskaři jsme navštěvovali různé akce a tak jsem nemohla chybět ani na naší Světové výstavě psů v Brně r. 1990. V podloubí jednoho pavilonu byla předváděčka chodských psů. Malý chlupatý ovčák s jiskrou v oku mi naprosto učaroval. Začala jsem shánět informace, kontakty a jela se podívat do Prostějova na psy z prvních registrovaných vrhů chodského psa. Vidět Bena a Cara na Barance, Asana na Bylinkých nemohlo skončit jinak, než že budu mít chodského psa ! Seznámila jsem se s ing. Janem Findejsem, který je "otcem" našich choďáků. Nebýt této kynologické osobnosti, tak stovky a v současnosti tisíce majitelů chodských psů u nás a v zahraničí by neměli to štěstí radovat se ze soužití s tímto úžasným plemenem. Od ing. Findejse jsem se hodně naučila, jeho znalosti a mé nadšení byly dobrým startem k naší spolupráci. Vždy jsem měla ing. Findejse v úctě, jeho snažení, láska k "jeho" plemenům, trpělivost, snaha o dobré vztahy, to vše bylo pro mě velmi motivující.
Jeho přání, abych pokračovala v jeho práci, převzala od něj vedení klubu (Klub přátel chodského psa, který vznikl 21.11.1991) bylo pro mě velmi zavazující. Nedá se ani vyjádřit má radost a hrdost, že se naše plemeno dočkalo prozatímního mezinárodního uznání FCI (duben 2019). Tím se splnilo velké přání ing. Findejse, aby mohl , "dát" české kynologii další plemeno, které bude mezinárodně uznáno.
Nyní si jen přeji, abychom - všichni chovatelé CHP - pokračovali svou chovatelskou prací k zachování takového chodského psa, jakého ing. Findejs chtěl české kynologii dát. Malého chlupatého ovčáka, všestranného, sebejistého a rodině oddaného. Zdravého, vytrvalého a houževnatého psa. Přeji si, aby nyní po našem mezinárodním uznání, chov neutíkal ke komerčním prioritám, kde se různé nabídky prezentují jako ta NEJ kvalita , ale původní typ a povahové vlastnosti choďáka bohužel nesplňují..... I na výstavách mnohdy můžeme vidět jedince, kteří jsou nejistí, kdyby je vystavovatel neudržoval v pozornosti např. na míček, tak by předvádění snad ani neustáli, nejraději by, aby na ně rozhodčí vůbec nesahal, kdyby měli běhat v kruhu jako tomu bylo v 90. letech hezky v tempu a několikrát v kruhu, se zrychlením apod..., mnozí by se "vyřadili" sami..... Nebo naopak je hodně chodských psů, kteří "vyjíždějí" se štěkotem na jiné psy a jejich majitel to komentuje slovy "nech toho" , "neblbni", "ty jsi hrozný/hrozná" , no jo , ty to tu musíš ořvat apod.....". Avšak žádná snaha o zabránění takovému nevhodnému chování, mnohdy se tomu majitel ještě směje, jak je ten jeho pes/fena hrozný........ Takové chování však není jistě standardní pro naše plemeno..
Však mnozí víme, že řada plemen v době své největší popularity šla svou kvalitou hodně dolů. Jak říkal ing. Dostál : "... Když jde cena psů v plemeni nahoru, kvalita jde většinou dolů...".
Mimo to, mnohdy i z konkurenčních důvodů, dochází v chovu "modních" plemen ke snahám "třídění" tak zvané kvality podle výstavních titulů, někde nastolení výběrových chovů, tříd chovnosti, VIP linie (které ani nejsou) atd. atd..... Jedním z možností vyšetření je DM (degenerativní myelopatie), nemoc, která byla u CHP již bohužel také diagnostikována. Je výhodou, že dopad této nemoci lze regulovat vhodným výběrem chovných párů s ohledem , zda je jeden z jedinců netestovaný nebo vhodně spojovat testované jedince. Klub na testování přispívá.
Na co ale nelze zapomínat ? Základní priority pro zdravý chov, jako je přirozená reprodukce, vrozená chuť psa k nakrytí, bez asistenční porody, které by měly být jen dozorovány chovatelem a nápomoc v případě nutnosti...... někteří chovatelé bohužel přehlížejí.
Vždyť chodského psa chováme již 35 let a to za původně ing. Findejsem daných chovných podmínek a to je přece dobrá cesta. (postupem se zdokonalily bonitační kódy, nastavil se monitoring zdravotního programu). Vždyť i zástupci FCI komisí při předvádění našich chodských psů v Ohradě nás chválili, že "jdeme dobrou cestou a ať takto pokračujeme dále".....