Nova Scotia Duck Tolling retriever v naší CHS

19.02.2023

Proč právě toller ?
Na počátku roku 1996 mě oslovila zahraniční chovatelka a majitelka "výcvikové školy" v oboru kynologie - specializované pro začátečníky a mládež. Měla zájem o naše české národní plemeno o chodské psy. Měla zájem koupit celý vrh. Toto jsem samozřejmě odmítla. Proč ale o tom píšu ? Poslala mi jako prezentaci fotogalerii a videa z jejího střediska. Měla tam okolo 20-ti psů různých plemen a převládalo plemeno - Nova scotia duck tolling retriever. Tolleři mě na první pohled úplně učarovali a to nejen svým vzhledem, ale zejména svou povahou. Jejich mrštnost, radost pracovat, temperament i ovladatelnost byla obdivuhodná. A tak následovaly hodiny a dny shánění informací a kontaktů na zahraniční chovatele. Podle získaných referencí a dle kvality odchovů jsme vybrali chovatelé z Dánska - manž. Henriksenovi - Shaggy toller´s Kennel. Zpočátku nebylo vůbec snadné přesvědčit je, aby nám byli ochotni prodat či sehnat štěňátko tollera do CZ. Museli jsme prokázat své kynologické aktivity - výsledky chovu, podmínky pro chov, výsledky z výstav apod. Nakonec se nám podařilo a rezervovali jsme si pejska. Původně jsme neuvažovali o chovu tohoto plemene , chtěla jsem tollery poznat osobně - fyzicky - a přesvědčit se, zda se naplní mé očekávání a naděje do tohoto plemene.
A tak jsme vyrazili na jaře roku 1997 pro pejska do Dánska. Čekalo tam na nás kouzelné štěňátko - Buller - námi pojmenován "Lery". Po osobním setkání jsme se s Anne-Marii a Kurtem Henriksenovými sblížili a navázali kamarádství, které trvá dodnes. Lery naprosto předčil mé očekávání - bylo to naprosto suverénní štěně. Do 10-ti měsíců jeho věku s námi procestoval 6 států a to nejen za účelem absolv. výstav, ale i jen "na výlet". Průběžně jsme samozřejmě získávali další a další informace a zkušenosti s tímto plemenem. Stali jsme se také členy Dansk kennel klub(u). Byly nám posílány katalogy chovných jedinců, výsledky sledovanosti zdraví a pod.
Bylo rozhodnuto a v prosinci 1997 jsme si nadělili pod stromeček fenečku - Happy Hunter Shaggy tollers. Podařilo se nám také téměř nemožné v dané době a to, že za pomoci a přímluvu přátel z Dansk kennel klubu, jsme získali pejska přímo z Nového Skotska a to z prestižní CHS - Littleriver´s Kennel. Majitelem je jeden z významných zakladatelů chovu tollerů (prvního pejska měli v roce 1969) Jim Jefery and Doug Coldwell. Dokonce bylo pro nás ctí, že D. Coldwell měl zájem o fenečku z našeho chovu - a tak do Kanady cestovala Britany Bryvilsár. Britany byla ze zahraničního krytí - Happy Hunter x finský plemeník Rodravens Mic. Nikdy nezapomenu, jak jsme abolvovali s Happy cestu do Dánska v únoru r. 2001, kdy byl "kalamitní" stav vyhlášen po celém Německu.
Nezapomenutelným zážitkem také pro nás byl víkendový výlet v květnu 2001 do Dánska na klubovou výstavu tollerů. Bylo přihlášeno úctyhodných 74 jedinců. Pořadatelé nás dokonce osobně přivítali při zahájení výstavy - byla to taková "perlička" - dva účastníci z České republiky na jejich klubové výstavě. Vystavovatelé byli z Dánska, Belgie, Německa, Finska. Buller byl ve třídě šampionu z 6-ti účastníků na místě třetím a Anafrid Toller Bryvilsár z 24 fen ve své třídě na krásném 5-tém místě. Byl to pro nás neopakovatelný víkend v prostředí přátel a příznivců tollerů. Solidárnost a přátelství mezi majiteli psů na této výstavě si vůbec na výstavách v CZ neumím představit. Stejně tak jsem byla unešena - doslova unešena - vyrovnaností všech jedinců a to co typu, kostry, pigmentace, tvar hlavy a nasazení uší. Při takovém počtu účastníků prostě nááádhera. O to více mě mrzí, že u nás na výstavách jsou vidět jedinci i pro laika naprosto rozdílní..... Výšky, síly kostry, povahy, nesení ocasu, kvalita srsti, rozdíly v ušlechtilosti hlavy....... Absolutní nevyrovnanost v typu. Kvalitu plemene ovlivňují jednotliví chovatelé a doufám, že i tolleři se u nás v České republice někdy dočkají stability a vyrovnanosti odchovů.
Nyní je to již 12 let co tollery máme a jsem vděčna za své rozhodnutí pořídit si toto plemeno. Buller a Happy jsou stále s námi a ve skvělé kondici. Chovem tollerů se však nyní již nezabýváme. Být mezi chovateli zahraničních přátel, tak bych si jistě nějakou fenečku pro pokračování v chovu tollerů nechala a pokračovala. Ale kdyby.... kdyby .... kdyby .....
Až na Gypsyka jsou všichni naši toleři již ve "zralejším" věku. Avšak jen rokem svého narození a ne vzhledem či kondicí.Všichni naši tolleři (importovaní i z našeho odchovu) měli mnoho nejvyšších výstavních ocenění z CZ i zahraničí, HD A, PRA neg., zkoušky OVVR v I. nebo II. ceně.